RAJD NA RATY PO GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH - Środowiskowy Dom Samopomocy w Opatowie, ul. Henryka Sienkiewicza 5 27-500 Opatów tel/fax 15 868 33 33 e-mail sds@umopatow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek ŚDS

Wycieczki

Turnieje

Prace uczestników

RAJD NA RATY PO GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

W DW21 czerwca 2022 r. uczestniczyliśmy w Rajdzie na Raty po Górach Świętokrzyskich zorganizowanym przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji „START KIELCE”.
W zdrowym ciele zdrowy duch…

Naszą wędrówkę zaczęliśmy od wizyty pokamedulskiego zespołu klasztornego Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Zwiedziliśmy kościół , który znajduje się w centrum pustelni charakteryzujący się prostą , surową budową. W ciszy i skupieniu wsłuchiwaliśmy się w historię klasztoru, ówczesnych braci których ideą życia monastycznego była zasada „Módl się i pracuj”.
W części mieszkalnej Domu Braci Konwersów obejrzeliśmy urządzone tam muzeum. Zwiedziliśmy również muzeum serialu „Czarne Chmury”, które mieści się na piętrze kościoła, w którym nagrywano sceny do czwartego odcinka serialu.
Mieliśmy okazję zobaczyć celę w której zamknięci byli bracia , którzy poświęcili się Bogu kierując się zasadą: Modlitwa Milczenie Samotność .
Odwiedziny klasztornego kompleksu dopełnił spacer alejkami ogrodu kamedulskiego wśród drzew, krzewów i kwiatów, otoczonego pięknem przyrody.
Następnym etapem rajdu było zwiedzanie obiektów zabytkowych w Szydłowie.
Pierwszym punktem zwiedzania był kościół pod wezwaniem św. Władysława, należący do tzw. „serii baryczkowskiej” - kościołów ekspiacyjnych ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego w ramach pokuty.
Po przekroczeniu Bramy Krakowskiej, która jako jedyna z trzech przetrwała do dzisiejszych czasów piesza wędrówka odbyła się na placu zamkowym zwiedzając ruiny zamku królewskiego, następnie obejrzeliśmy znajdujące się tam muzeum.
Ostatnim odcinkiem rajdu było przejście do Synagogi znajdującej się na skraju miasta. Synagoga w Szydłowie to najstarsza synagoga w naszym województwie jedna z najstarszych w Polsce. Typowy przykład bóżnicy obronnej, świadectwem militarnym powinności Żydów polskich.
Dzień poświęcony popularyzacji turystyki pieszej oraz promowanie aktywności fizycznej i zdrowego wypoczynku spędziliśmy w miłej atmosferze, integrując się z innymi Uczestnikami z zaprzyjaźnionych ośrodków.
Pogoda dopisała pieszym wędrówkom.